Arena Lekkoatletyczna / fot. UM Tychy

Po raz trzeci miasto Tychy poległo. W Tychach po raz trzeci nie udało się wybrać wykonawcy budowy stadionu lekkoatletycznego, który w teorii ma powstać na ulicy Edukacji. Tym razem tylko jedna firma złożyła ofertę, która okazała się  za droga dla miasta.

Miasto Tychy stara się przeprowadzić przetarg na budowę stadionu lekkoatletycznego już niemal rok. W przypadku pierwszego przetargu, który został ogłoszony pod koniec 2016 roku, a unieważniony w styczniu tego roku aż 12 razy zmieniano ogłoszenie o zamówieniu i trzy razy Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia.

Wtedy miasto przeznaczyło na inwestycję 17,4 mln zł (brutto) z czego nie więcej niż 28 procent to miała być dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Natomiast najniższa kwota wyłoniona w przetargu to 23,5 mln zł. W drugim przetargu miasto chciało wydać już więcej, bo ponad 22,5 mln zł. Niestety, najtańsza oferta budowy na nieco ponad 21,3 mln zł nie spełniała warunków przetargu. Kolejna opiewała na 25 mln zł, przetarg ponownie unieważniono.

Reklama

W ostatniej próbie, miasto chciało wydać 23,5 mln zł, ale oferta, która wpłynęła to nieco ponad 26,5 mln zł. Przetarg unieważniono.

„Uzasadnienie faktyczne – złożona oferta przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia tj. zamawiający na sfinansowanie niniejszego zamówienia przeznaczył kwotę w wysokości 23 578 332,00, natomiast cena oferty wynosi 26 528 105,42 zł.” – poinformowali urzędnicy.

W listopadzie 2014 roku władze miasta złożyły do Ministerstwa Sportu i Turystyki wniosek o ujęcie inwestycji pn. „Budowa areny lekkoatletycznej w Tychach” w Planie Wieloletnim w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Pieniądze się znalazły, niestety obecnie arena utknęła na poziomie przetargu.

A obiekt zdecydowanie wzbogaci infrastrukturę sportową w Tychach.

– W nowoczesnym obiekcie znajdzie się m.in.  pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna długości 400 m wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 m, boisko z nawierzchni z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa, skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką. To nie wszystko. Na terenie areny znajdzie się także teren rozgrzewkowy dla lekkoatletów, tzw. „obiekty pomocnicze” czyli trybuny na 1000 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska dla sędziów i komentatorów obsługujących imprezy sportowe – informowała w zeszłym roku Ewa Grudniok rzecznik Urzędu Miasta Tychy.

Reklama